Ordinační doba

Pondělí: 6:30 - 11:00 (plazma - pouze pozvaní)

 

Úterý:    6:30 - 8:30
Středa:  6:30 - 8:30
Čtvrtek: 6:30 - 8:30

Ordinační doba pro příjem dárců k odběru.

Kontakt

Nemocnice Kadaň
Golovinova 1559
432 01  Kadaň

Tel.: 474 944 387

transfuze@nemkadan.cz

Každý dárce by měl před odběrem dodržet několik dietetických pravidel.

Před odběrem by se neměl pít alkohol a neměla by se jíst moc tučná jídla. Dárce nemusí vyloženě držet dietu, jen by měl vynechat z jídelníčku tučná jídla jako je bůček, smažená jídla apod. Večeře by měla být lehká, nejlépe zeleninová. Nezapomínejme, že hodně tuku je ve smažených brambůrkách a oříšcích. Důležitý je pravidelný přísun tekutin. Mnoho dárců si myslí, že odběry probíhají nalačno. Není tomu tak. Lehká snídaně je nezbytná. Dárce se může najíst doma, nebo mu snídani poskytneme u nás. K snídani si můžeme dát : rohlík se šunkou, něco sladkého - marmeláda apod., samozřejmě čaj nebo jinou tekutinu. Nedoporučujeme sýr (pokud není bez tuku).

Jak odběr krve probíhá
K odběru krve si vezmeme občanský průkaz (nebo jiný doklad s fotografií) a průkazku dárce (pokud ji máme).
V kartotéce se dárce zaregistruje a vyzvedne si dotazník.
Dotazník si v klidu u snídaně, kterou u nás dostane, vyplní. Jen na okraj uvedu, že správnou odpověď je třeba ZAKROUŽKOVAT a dotazník podepsat. Pokud je u nás dárce poprvé, pozorně si přečte "poučení dárce krve".
Dalším krokem je odběr předtransfúzního vzorku. Dárci zde měříme množství červených a bílých krvinek.
Poté si dárce zavolá lékař, který s ním probere dotazník a zkotroluje výsledky vzorku.
Případně dárce poučí o odběru (prvodárce) a zodpoví mu případné dotazy.Pokud lékař uzná dárce schopného k odběru, může jít dárce k vlastnímu odběru krve.
Vlastní odběr probíhá na odběrovém sále. Trvá přibližně 10 minut.
Po odběru je potřeba chvilku zůstat na transfúzní stanici, vypít si kávu a počkat až se krevní tlak po odběru normalizuje. Optimální je posedět 20 min až půl hodiny. Důležité je vydržet si tisknout místo vpichu, aby nedošlo k opakovanému krvácení, či vzniku modřiny.
 
Pak dárce dostane jídelní balíček, vyplněnou průkazku a potvrzení o odběru pro zaměstnavatele. A jde domů.
 
V optimálním případě netrvá celý proces déle než hodinu. Hodně ale záleží na aktuálním množství dárců na transfúzní stanici.